O naturoterapii słyszymy coraz więcej. Jednak podobnie, jak o medycynie naturalnej, najczęściej niewiele tak naprawdę o niej wiemy. Jedni twierdzą, że naturoterapia zbliżona jest do starodawnych rytuałów uprawianych przez znachorów, inni twierdzą, że to tylko efekt PLACEBO. Czym tak naprawdę charakteryzuje się naturoterapia, w czym pomaga i czym zajmuje się naturoterapeuta?
Co to jest naturoterapia?
Naturoterapia skupia się przede wszystkim na stopniowym przywróceniu ogólnego zdrowia w sposób zupełnie naturalny i przy użyciu zupełnie naturalnych środków. Nie oznacza to jednak, że podczas diagnozowania chorób naturopata nie korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych metod i nie wykorzystuje np. specjalistycznej aparatury . Jednym z przykładów wykorzystania możliwości techniki jest choćby biorezonans elektromagnetyczny, wykorzystywany zarówno do diagnozowania, jak też eliminowania niektórych schorzeń.
Naturoterapia to odpowiednie komponowanie naturalnych składników roślinnych ze sobą tak, aby oddziaływały w określony sposób. Wykorzystywane są zarówno zioła, jak i olejki eteryczne. Szczególne właściwości niektórych roślin pozwalają na komponowanie mieszanek o właściwościach bakteriobójczych, wyciszających, przeciwbólowych czy wzmacniających.
Kolejnym aspektem, na który kładziony jest nacisk w naturoterapii jest psychologia. Jest ona podwaliną wielu schorzeń i przyczyną wielu fizycznych dolegliwości. Praca natropaty jest wiec również pracą terapeutyczną.
W zakres naturoterapii wchodzą również terapie manualne takie, jak masaże, akupunktura czy refleksoterapia.
Co wyróżnia naturoterapię?
Charakterystycznym dla naturoterapii jest holistyczne podejście do pacjenta. Zupełnie, jak w przypadku medycyny naturalnej ogółem, naturoterapia to człowiek jako całość – nie wykluczając aspektów emocjonalnych i psychologicznych. Aby możliwe było wyeliminowanie konkretnych schorzeń, niezbędne jest dojście do ich źródła poprzez przeanalizowanie wszystkich możliwych czynników, także tych pośrednich, pozornie niezwiązanych.
Naturopatia to holistyczne podejście do zdrowia, które koncentruje się na przyczynach problemów zdrowotnych, a nie tylko na ich objawach. Oferuje szeroki wachlarz terapii, takich jak ziołolecznictwo, techniki medycyny chińskiej, ajurweda, dieta czy medytacja. To prawdziwa skarbnica naturalnych metod, które pozwalają nam na odnalezienie równowagi w codziennym życiu!
Jak wprowadzić naturopatię do swojego życia?
Rozpocznij swoją przygodę z naturopatią, wprowadzając zdrowe nawyki do swojej codzienności. Zacznij od zmiany diety na bogatą w świeże owoce i warzywa, regularnych ćwiczeń oraz technik relaksacyjnych. Pamiętaj, że natura ma moc, a Ty możesz ją wykorzystać dla własnego dobra!
Praktyczne zastosowanie naturalnych metod leczenia
Praktyki wykorzystywane w medycynie naturalnej mogą być stosowane przez każdego, bez względu na płeć, wiek, czy też kondycję fizyczną danej osoby. Podobnie jak w przypadku medycyny konwencjonalnej, nie ma tu żadnych przeciwwskazań, by zasięgnąć konsultacji lekarza medycyny alternatywnej, a następnie podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia lub też rezygnacji z terapii naturalnej.Z metodami stosowanymi w medycynie naturalnej warto zaznajomić się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy wprowadzić zdrowe nawyki do naszego życia codziennego, a także skupić się na poprawie ogólnego samopoczucia. Naturalną konsekwencją tych działań będzie również poprawa zdrowia i odporności organizmu, a także zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, z którymi zmaga się coraz większa liczba osób.
Planując rozpoczęcie leczenia medycyną naturalną, należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – terapia zawsze powinna być przeprowadzana pod nadzorem doświadczonego lekarza, który posiada stosowne uprawnienia lekarza medycyny naturalnej oraz pełną wiedzę na temat praktyk, które wykorzystuje podczas swojej terapii. Już podczas pierwszego spotkania praktycy medycyny niekonwencjonalnej dokładnie analizują aktualny stan zdrowia danego pacjenta, przebyte przez niego choroby, styl życia oraz środowisko, którym się otacza. Ich celem jest odniesienie się do wszystkich obszarów naszego ciała i osobowości, by móc w ten sposób jak najlepiej dobrać odpowiednią terapię i pomóc w wyleczeniu konkretnych dolegliwości oraz schorzeń.
Poszukiwanie miejsc sprzyjających naturalnym metodom leczenia jest ważne dla zachowania zdrowia i harmonii. Medycyna chińska, ajurweda i ziołolecznictwo to tylko kilka przykładów technik naturalnych, które mogą wspomóc Twoje zdrowie. Warto również poszukać placówek oferujących masaże bańkami chińskimi, zabiegi spa oraz techniki relaksacji, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej
W medycynie tradycyjnej mamy do czynienia z wieloma konkretnymi dziedzinami, które mają na celu pomagać nam w leczeniu konkretnych obszarów ciała, dolegliwości, czy też schorzeń. Podobnie wygląda to w przypadku medycyny naturalnej, która również wykorzystuje szereg różnych metod. Wśród tych najpopularniejszych znajdziemy takie metody jak:
-
akupunktura – techniki leczenia związane z medycyną chińską, polegające na stymulowaniu akupunktów (wybranych miejsc na skórze lub tkance podskórnej) przy pomocy metalowych igieł. Zadaniem akupunktury jest udrażnianie tzw. meridian, czyli kanałów energetycznych, a także pobudzanie krążenia krwi i usprawnianie pracy narządów wewnętrznych;
-
akupresura – są to także metody leczenia alternatywnego wywodzące się z Chin, opierające się na odpowiednim uciskaniu, dotykaniu lub opukiwaniu palcami wybranych miejsc na ciele człowieka. Stosowanie tych praktyk ma pomóc w usprawnieniu funkcjonowania wybranych narządów wewnętrznych, a także odblokowywaniu energii, co niweluje ból lub umożliwia usuwanie toksyn z organizmu;
-
aromaterapia – technika umożliwiająca stymulowanie naszego organizmu zapachami w postaci naturalnych olejków eterycznych wykazujących konkretne działanie na nasz organizm;
-
apiterapia – metoda opierająca się na leczeniu miodem oraz innymi produktami pszczelimi, takimi jak m.in. propolis, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, czy też mleczko pszczele. Regularne ich stosowanie pomaga w łagodzeniu wielu dolegliwości, takich jak np. alergie dróg oddechowych, problemy z wątrobą i układem krążenia, nerwice, stany zapalne jamy ustnej, czy też problemy z prostatą;
-
homeopatia – jedna z najnowszych metod naturalnego leczenia, w której wykorzystuje się uaktywnione roztwory wodne pochodzące z różnych substancji, zazwyczaj pochodzenia mineralnego lub roślinnego. Substancje te, w odpowiednim stężeniu i po rozcieńczeniu, wykazują liczne właściwości lecznicze pomagające w leczeniu wybranych dolegliwości;
-
irydologia – metoda umożliwiająca diagnozowanie chorób całego ciała wyłącznie na podstawie obserwacji tęczówki oka;
-
koloroterapia – inaczej nazywana również chromoterapią, to niekonwencjonalna metoda leczenia bazująca na ekspozycji naszego zmysłu wzroku na światło w różnych kolorach. Koloroterapia ma na celu uspokajać, relaksować lub pobudzać nasz umysł;
- litoterapia – dziedzina medycyny niekonwencjonalnej polegająca na leczeniu kamieniami. Uważa się, że w skałach zaklęta jest energia, która po przekazaniu jej pacjentowi może pomóc mu w uzdrowieniu zarówno ciała, jak i umysłu;
-
ortopatia – zwana także Higieną Naturalną, jest metodą, która polega na przeświadczeniu, że dieta, post oraz wszelkie działania związane ze zdrowym stylem życia są podstawą profilaktyki wielu chorób i ich leczenia;
-
radiestezja – techniki lecznicze wykorzystujące specjalne wahadła, które są w stanie wykrywać zaburzenia biopola człowieka, a tym samym pomóc w identyfikacji i leczeniu różnego rodzaju schorzeń;
-
refleksoterapia – metoda leczniczego masażu, podczas którego stymuluje się określone punkty na ciele pacjenta, a także strefy odruchowe na stopach, które odpowiadają pracy poszczególnych narządów oraz układów naszego ciała.
Warto wspomnieć, że w ramach medycyny alternatywnej często mówi się również o takich metodach jak: ziołolecznictwo i medycyna naturalna, które wykorzystuje się w ramach leczenia i rehabilitacji, klimatoterapia, ciepłolecznictwo, czy też hydroterapia. W większości przypadków terapie te stosuje się wówczas, gdy odczuwanie dolegliwości pojawia się znacznie wcześniej, niż jesteśmy to w stanie zdiagnozować przy pomocy technik medycyny konwencjonalnej. Pacjent, który nie uzyskuje konkretnej odpowiedzi na jego bolączki u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, sięga po techniki medycyny naturalnej w postaci naturalnych produktów i odpowiednio dobranych metod leczenia.
Medycyna holistyczna, chińska i ajurwedyjska – na czym polegają i czym się różnią?
Mówiąc o medycynie naturalnej, nie sposób nie wspomnieć o zasadniczych systemach medycznych, których źródła sięgają tradycji ludowych. Są to nie tylko naturalne sposoby leczenia, ale także filozofię, które dają nam wskazówki na temat tego, jak żyć i w jaki sposób dbać o równowagę w organizmie. Mowa tu o medycynie holistycznej oraz dwóch najpopularniejszych jej formach - chińskiej medycynie naturalnej oraz indyjskiej medycynie naturalnej (ajurwedzie).
Medycyna holistyczna
Medycyna holistyczna bazuje na kluczowym założeniu, które mówi o tym, że nasz organizm i wszystkie sfery naszego życia stanowią jedność, natomiast leczenie dolegliwości wiąże się z koniecznością nie tylko wyleczenia danego fragmentu ciała, ale przede wszystkim przywrócenia równowagi w każdym obszarze życia.W medycynie holistycznej mówimy o czterech głównych płaszczyznach życia człowieka: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i duchowej. W myśl tych zasad zakłada się, że równowaga i harmonia na każdej z powyższych płaszczyzn jest warunkiem niezbędnym do zachowania pełnego zdrowia i szczęścia. Założenia te doskonale podsumowują słowa Williama Oslera, który powiedział: „Ważniejsze jest poznanie, jaki pacjent ma chorobę, niż jaką chorobę ma pacjent”.
Chińska medycyna naturalna
Jest to jeden z najstarszych systemów medycznych, liczący ponad 3 tysiące lat. Warto zauważyć, że jest to także przykład medycyny holistycznej, łączący w sobie odpowiednie zasady odżywiania i zdrowego stylu życia, a także elementy ziołolecznictwa oraz akupunktury. Należy podkreślić, że medycyna chińska skupia się nie tylko wokół leczenia dolegliwości, ale także wokół ich profilaktyki. Istotą leczenia chińskiego jest doprowadzenie do harmonii pomiędzy organizmem człowieka a otaczającym go środowiskiem, które stanowi życiową siłę. Każda terapia rozpoczyna się od dokładnego wywiadu na temat sytuacji życiowej pacjenta, jego diety, stylu życia oraz codziennych nawyków. Następnie specjalista zwraca uwagę na jego skórę, tęczówkę oka oraz język. Dopiero po skrupulatnym wywiadzie dobierana jest odpowiednia terapia preparatami naturalnymi, ciepłem, akupresurą, akupunkturą lub masażem.
Medycyna ajurwedyjska
Ajurweda uważana jest za matkę wszystkich naturalnych metod leczenia. Jej nazwa łączy w sobie dwa słowa: „ajur” (życie) oraz „veda” (nauka). Stanowi nieskończone źródło wiedzy na temat ludzkiego ciała, umysłu, duszy oraz zmysłów. Według ajurwedy jesteśmy zjednoczeni z kosmosem i pozostajemy w nim w ciągłej równowadze, a wszystkie dolegliwości, z jakimi musimy się mierzyć, związane są z brakiem harmonii w przepływie energii pomiędzy naszym ciałem a duszą. Ajurweda zaleca skupianie się na przyczynach zaburzeń w przepływie energii i ich eliminacji, a nie tylko leczeniu symptomów choroby.Podobnie jak pozostałe metody naturalnego leczenia, medycyna ajurwedyjska zachęca do holistycznego podejścia do organizmu człowieka i zwróceniu się ku profilaktyce w postaci lepszej diety, zdrowego stylu życia oraz oczyszczania ciała z toksyn. Pełna diagnoza postawiona przez specjalistę medycyny ajurwedyjskiej opiera się na ocenie wielu składowych, w tym m.in. diety, stylu życia, stanu psychicznego, aktywności fizycznej, ilości i jakości snu, a także relacji z otaczającymi nas ludźmi.
Medycyna naturalna – sklepy ze zdrowymi produktami
W dzisiejszych czasach, kiedy codzienny stres i brak czasu na odpoczynek wiążą się z pojawianiem się wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony całego organizmu, coraz częściej decydujemy się na wybór ziołolecznictwa i medycyny naturalnej. Jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem, który warto podjąć, jest konsultacja u specjalisty, który wdraża odpowiednie leczenie medycyną naturalną. Kolejnym krokiem jest natomiast znalezienie sklepu z medycyną naturalną, który oferuje szereg produktów zapewniających naturalną regenerację organizmu. W poszukiwaniach miejsca idealnego, w którym będziemy się zaopatrywać w produkty lecznicze, warto wziąć pod uwagę to, jaki asortyment oferują dane firmy. Najlepiej, by w ofercie sklepu z medycyną naturalną znalazły się nie tylko produkty dbające o poprawę sił witalnych i ogólnej odporności organizmu, ale także o naturalną pielęgnację ciała i troskę o naszą urodę. Polecamy wybór sklepów, które specjalizują się w sprzedaży wysokiej jakości produktów, wśród których główną rolę odgrywają naturalne suplementy diety. Dzięki nim jesteśmy w stanie naturalnie wspomagać funkcje organizmu, co usprawni pracę całego ciała oraz ochroni nas przed licznymi dolegliwościami. Dużą popularnością w sklepach z medycyną naturalną cieszą się również zioła ajurwedyjskie oraz peruwiańskie, które zawsze powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Nieocenionym wsparciem w codziennej trosce o lepsze zdrowie i samopoczucie będą także herbaty ziołowe, które często zalecane są przez naturopatów jako element leczenia medycyną naturalną. Jeżeli natomiast zależy nam na dostarczeniu organizmowi prawdziwej bomby witaminowej, warto wówczas sięgnąć po soki i ekstrakty roślinne, które są niezwykłym źródłem licznych witamin, minerałów, antyoksydantów oraz aminokwasów. Regularne stosowanie wyciągów ziołowych i soków leczniczych może stać się elementem naszej codziennej diety. Ich dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia zauważymy poprzez regulację procesów trawiennych, redukcją stresu oraz naturalną detoksykację. Naturalna medycyna ma wielu zwolenników i równie wielu przeciwników, głównie w środowisku lekarskim. Warto jednak pamiętać, że jej szczególną zaletą jest to, że bazuje przede wszystkim na profilaktyce, zdrowym stylu życia i odpowiedniej diecie, która zapewnia nam lepsze samopoczucie i poprawę stanu zdrowia. Czy warto stosować jej metody? Decyzja należy do każdego z nas, jednak jedno jest pewne – każdy powinien poznać je bliżej, by mieć dzięki temu własną opinię na ten temat.
Buziaki 💋
~ Klaudia